Proč chceš odjet?

Nepochopení. Tak by se dal označit pocit okolí, pokud se rozhodnete zbořit mosty a odjet. Tuny otázek, na které se musíte připravit.
Sepsal jsem vám ty nejčastější… a jak na ně odpovídám.

Před čím utíkáš?

Utíkám před konzumním stylem života, zimou, kterou nenesu dobře a hlavně před prostředím a kulturou, která mě neoslovuje. Utíkám před tím, na co si ostatní jen stěžují.

Přemýšlel jsi o tom?

Ano, rok a půl. Na chvíli jsem si myslel, že bych mohl v ČR žít a do Asie jezdit jen na dovolenou. Podnikatelé však dovolené nemají. Chci žít a pracovat tam, kde se cítím dobře.

Co rodina?

Mamka mě v rozhodnutí podporuje. Navíc je nadšená z toho, že bude mít kam jezdit na dovolenou. Každý rok jí rád zaplatím letenku do Thajska, na Bali, Borneo, nebo do jiné země, kde zrovna budu žít. Strávíme spolu tři týdny, což je více než aktuálně za celý rok v ČR. Bydlí 10 minut pěšky od mě.

Co zázemí? Máš se tady na koho obrátit, když bude špatně.

Nikdy jsem se nespoléhal na druhé a možná proto si nepamatuju období, kdy bylo špatně. Ve 20 letech jsem opustil vše a šel na 6 let žít do Prahy. První měsíce jsem spal ve spacáku v pokoji na zemi ještě s jedním kamarádem a na obědy jsem měl těstoviny na 10 způsobů. Přesto bych neřekl, že bylo špatně.
Lidé v JV Asii, kteří si vybrali stejný způsob života jako já, si pomáhají naopak mnohem více, než lidé u nás. Nedávno jsem zapomněl klíče na badmintonu a nemohl se na noc dostat domů. Nechtěl jsem nikoho “obtěžovat” a tak jsem šel do hotelu. Možná jsem mohl někomu zavolat, ale prostě jsem nevěřil, že by to někomu nebylo na obtíž. Přeci jen už byla skoro půlnoc.

Co přátelé?

Ano, ti mi budou chybět nejvíce. Ale stejně jako se z většiny přátel z Prahy stali pouze přátele na Facebooku, i nyní vím, že důležitější je žít život vlastní.  Přátele najdu nové.

Jak se tam budeš živit?

Již od své první návštěvy Thajska v roce 2013 jsem věděl, že musím udělat vše proto, abych mohl pracovat odkudkoliv.  S klienty dnes již většinou komunikuji jen pomocí emailů, Skype nebo telefonu. Zatímco oni budou spát, já stihnu i oběd. Nejlépe se mi navíc pracuje ráno, kdy oni budou mít noc a nikdo mě nebude vyrušovat. Budu produktivnější.

Věci, které tu máš?

Většinu prodám, rozdám, vyhodím. Věci pro mě nic neznamenají. Mají jen užitkovou hodnotu – řeší problém nebo zlepšují kvalitu života. Věcem, které si připravuji na odjezd se budu věnovat ve speciálním článku.

Jak dlouho tam budeš?

Nevím a neplánuji. Nebudu mít stálé bydliště. Můžu bydlet kdekoliv. Thajsko je jen začátek.

Proč tedy vlastně neodjet?

Nejčastěji vás v ČR drží strach. Strach, že se něco nepovede, že “to” nevýjde. Vše můžete ovlivnit sami a pokud se vám daří tady, buďte si jistí, že v Thajsku to horší nebude.
Přítelkyně také není “překážkou”, ale příležitostí. Kamarád plánuje odjet na Nový Zéland. Pracuje online a jeho přítelkyně je učitelka, o které tam stojí. On hraje již 16 let americký fotbal. Novou posilu také jistě rádi uvítají.
Málem bych zapomněl na slečny a ženy freelancerky. Jeden příklad za všechny. Před pár měsíci se vrátila Šárka, která pracovala a cestovala rok a půl na Novém Zélandu, v Indii, Kambodži, Malajsii a v Thajsku. O všem psala na svém blogu. Klobouk dolů…
Nehledejte problémy a výmluvy, ty nechte ostatním v Česku.

Žádné komentáře:

Okomentovat